Robicie zakupy w internetowym sklepie. Towar nie dociera, a z Waszego konta znikają wszystkie pieniądze. Niemożliwe? Niestety to może być rezultat najnowszego pomysłu przestępców atakujących polskich internautów.
Opisywaliśmy już zarówno fałszywe sklepy, jak i fałszywe strony pośredników płatności. Tym razem złodzieje połączyli dwa pomysły i chcąc złapać okazję, można stracić nie tylko kwotę równą cenie produktu, ale wszystkie pieniądze z konta. Poniżej opisujemy dwa scenariusze takich ataków.
Przerwa techniczna
Jeśli szukacie w Google klocków LEGO, to możecie bardzo łatwo trafić na fałszywy sklep mojeklocki.com. Na poniższym zrzucie ekranu to pierwsza (!) opcja.
Nazwa sklepu jest podobna do innych sklepów z klockami. Sama strona sklepu nie wygląda szczególnie podejrzanie – ot, zwykły sklep internetowy.
Cały proces zakupu wygląda normalnie. Ciekawie robi się dopiero przy płatności. Dowiadujemy się tam, że trwa przerwa techniczna a „moduł płatności będzie włączony do 10h”. Nie dostajemy więc ani możliwości zapłacenia szybkim przelewem, ani kartą, ani nawet zwykłym przelewem. Jak zatem zarabiają przestępcy? Odpowiedź pojawia się po pewnym czasie w naszym telefonie – w formie SMSa od złodziei.
Pod adresem z SMSa czeka fałszywy panel płatności Dotpaya. Za jego pomocą przestępcy wyłudzają login i hasło do banku oraz kod jednorazowy potwierdzający zdefiniowanie przelewu zaufanego na koncie ofiary. Zrzuty ekranu tej części ataku zobaczycie w opisie drugiego scenariusza ataku. Obecnie przestępcy używają domeny dtpay.info.
Strona mojeklocki.com korzysta także z fałszywego serwisu Opineo, zamieszczonego pod adresem oppineo.com – to popularna sztuczka przestępców, mająca przekonać osoby niezdecydowane, szukające opinii o podejrzanym sklepie w Google.
Drugi scenariusz ataku
W tym scenariuszu posłużymy się przykładem już nieczynnego sklepu creative-impact.pl. Strona główna sklepu:
Wybieramy produkt i kupujemy:
Wybieramy sposób dostawy i metodę płatności:
Super, mamy link do szybkich płatności! Jak wygodnie. Klikamy.
Wygląda prawie jak prawdziwy, prawda? Obsługuje oczywiście strony logowania różnych banków.
Po podaniu loginu i hasła są one prawdopodobnie weryfikowane pod kątem poprawności a następnie operator serwisu zleca zdefiniowanie przelewu zaufanego i wyświetla prośbę o przepisanie kodu z wiadomości SMS. Po zatwierdzeniu przelewu przez ofiarę jej konto jest czyszczone do zera.
Ostrzeżcie swoich znajomych.
Wiemy już o co najmniej kilku ofiarach działań sprytnych przestępców. Choć zarówno fałszywe sklepy jak i fałszywe strony pośredników płatności były już wcześniej znane, to pierwszy raz zostały w te sposoby połączone przez złodziei. Warto być świadomym nowych zagrożeń.
źródło: zaufanatrzeciastrona.pl