Słowniczek


Digital Detox – Odtrucie cyfrowe, odnosi się do okresu, w którym osoba powstrzymuje się od korzystania z elektronicznych urządzeń łączących, takich jak smartfony i komputery. Jest to szansa na zmniejszenie stresu, skupienie się bardziej na interakcjach społecznych i połączeniu z naturą w świecie fizycznym. Uznane korzyści obejmują zwiększoną koncentrację, obniżony niepokój i ogólną lepszą ocenę własnego środowiska. Smartfony, komputery i tablety w połączeniu ze zwiększającą się bezprzewodową dostępnością do Internetu umożliwiają użytkownikom technologii ciągły dostęp do cyfrowego świata. Stała łączność online może mieć negatywny wpływ na doświadczenia użytkowników z elektronicznymi urządzeniami łączącymi (uzależnienie od internetu) i wskazane jest do tymczasowego powstrzymania się od korzystania z technologii komunikacyjnej.


Klasa IP67 – IP jest skrótem od „Index of Protection” czyli Współczynnik Ochrony. IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza oznacza ochronę przed ciałami stałymi, druga odpowiada za ochronę przed cieczami.


Klientoza – Zjawisko obsesji na tle bycia kimś lepszym względem drugiej strony. Związane z nadaniem sobie tytułu klienta i praw z tego wynikających w dowolnie wybranych okolicznościach.
Objawy społeczne to:
poniżanie drugiego człowieka,
tresowanie go swoimi oczekiwaniami,
epatowanie żądaniem uległości i ustępstw pod rygorem odrzucenia i potępienia.
Sama nazwa „klientoza” brzmi równie groźnie jak mononukleoza. To też poważna choroba, która dopada polskich klientów.
Objawy: poczucie wyższości nad ekspedientką, kelnerem czy pracownikiem biura obsługi klienta, przekonanie, że klient to rzeczywiście Pan, a obsługa ma być mu całkowicie uległa i podporządkowana jego zachciankom.


LTE – Long Term Evolution – standard bezprzewodowego przesyłu danych, następca systemów trzeciej generacji (3G). Główne zalety LTE to zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności łączy radiowych. Maksymalna szybkość łącza do telefonu to 150 Mb/s i 50 Mb/s z telefonu.
LTE Adwanced lub LTE-A – Maksymalna szybkość łącza do telefonu to 1Gb/s i 500 Mb/s z telefonu.


Li-Ionrodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu mają napięcie ok. 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.


Matryca BSI – Backside illumination, BSI – rodzaj matrycy aparatu cyfrowego, który wykorzystuje szczególne rozmieszczenia światłoczułych elementów w celu zwiększenia ilości światła pochłanianego, a tym samym poprawienia doświetlenia i jakości zdjęcia. Technika ta była wykorzystywana przez pewien czas do zadań specjalnych, takich jak kamery bezpieczeństwa pracujące w słabych warunkach oświetleniowych i przyrządy astronomiczne, ale była skomplikowana i wymagała udoskonaleń by wejść do powszechnego użytku. Sony jako pierwszy zdredukował te problemy i koszty wystarczająco by wprowadzić na rynek dla przeciętnego użytkownika matrycę CMOS 5 Mpx 1.75 µm BI w 2009 roku. Matryce BSI firmy OmniVision Technologies od tego czasu zaczęły być używane w elektronice konsumenckiej u innych producentów.


Matryce – wyświetlacze LCD

źródło pclab.pl

NFC (Near Field Communication) to radiowy standard komunikacji na krótką odległość do 20 cm przy wysokiej częstotliwości. NFC nie służy do przesyłania plików, jest jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Przesył danych odbywa się przez Bluetooth. NFC montowany jest w wielu smartfonach z Androidem.  NFC to technologia zbliżeniowa i kojarzy się głównie z płatnościami ale po wcześniejszej konfiguracji w aplikacji bankowej.