Prawie 20 lat temu pojawił się standard Serial ATA (SATA) jako następca złącz PATA i drogich taśm pod to złącze. SATA stał się obowiązującym standardem, ale nadszedł początek jego końca.
Od ok. 13 lat, trzy wersje Serial ATA:
* pierwsza z 2003 roku z przepustowością na poziomie 150 MB/s – niewiele więcej do standardu PATA/133 oferującego 133 MB/s.
* druga z 2004 roku pojawia się SATA 2.0 z przepustowością na poziomie 300 MB/s, znacznie więcej od dysków HDD z tamtego okresu. Pierwsze dyski HDD przekraczające 150 MB/s pojawiły się na rynku dopiero w 2010 roku.
* trzecia generacja SATA 3 z 2008 roku z przepustowością 600 MB/s, która jest do dzisiaj.
Przez 13 lat praktycznie nic się nie zmieniło, a technologia poszła bardzo do przodu.
Technologia obecna na rynku od ponad dekady, nadal jest w nowych komputerach, co prawda dyski HDD nadal nie zdołały przekroczyć możliwości SATA 3, ale dyski SSD potrafią transferować dane ze znacznie większą szybkością.
Z pomocą przychodzi technologia NVMe (Non-Volatile Memory Express) z interfejsem PCI Express z przepustowością dla PCIe 4.0 i złącza M.2, blisko 8000 MB/s. Na rynku są dyski, które są w stanie przekroczyć 5000-6000 MB/s.
Dyski talerzowe (HDD) jeszcze nie przekroczyły możliwości SATA 3, ale powoli osiągają ten limit.
Seagate dostarcza pierwsze dyski Mach.2 wyposażone w dwa niezależna silniki dla głowic, które potrafią odczytać dane z prędkością ok. 524 MB/s, a to już blisko limitów SATA. Do standardu nowej wersji NVMe dodano obsługę dysków talerzowych bo w przyszłości dyski HDD mogą być jeszcze szybsze. Z płyt głównych znikną porty SATA, a zastąpi je więcej gniazd pod M.2.
NVMe 2.0 to także sporo zmian związanych z dyskami SSD, które mają poprawić kontrolę na danymi, wytrzymałość dysków oraz z czasem zwiększyć szybkość transferu danych. Najważniejsza zmiana to funkcja ZNS (Zoned Namespaces), która daje większe możliwości w zarządzaniu umiejscowieniem fizycznym danych na dysku, który wpływ będzie miał nie tylko kontroler ale również system operacyjny.
Na pierwsze dyski z obsługą NVMe 2.0 musimy jednak jeszcze trochę poczekać.
źródło: antyweb.pl